Historyczny awans do Finałów OOM

Updated: 9 listopada, 2016

20161103_3W miniony weekend żeńska kadra koszykówki województwa zachodniopomorskiego wywalczyła awans do Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Jest to wydarzenie historyczne, bo miało miejsce po raz pierwszy w dziejach żeńskiego basketu, od czasu podziału mapy Polski na 16 województw.

Ale może po kolei o sukcesie i o tym co do tego ma GKS GROM Turowo …

Warmia i Mazury były gospodarzem tegorocznego Turnieju Półfinałowego OOM – rywalizacji w której bój toczą kadry wszystkich województw. Zmagania obejmują kategorię wiekową młodziczka (14 lat i młodsze), podzielone na dwie strefy – naszą północną i południową.

Do Kadry Zachodniego Pomorza prowadzonej przez Zbigniewa Pietrzaka (KSKK Koszalin) i Marcina Gurtatowskiego (GKS GROM Turowo) powołano 18 zawodniczek. Podczas sześciu zgrupowań ciężka praca wyłoniła 14 koszykarek gotowych do rywalizacji w turnieju.

Barw naszego województwa w dniach 3-6.11.2016 broniło 6 zawodniczek z Koszalina, 4 zawodniczki ze Szczecina i 4 koszykarki z Turowa. Rywalizacja rozegrała się w Giżycku, w pięknie położonym obiekcie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.

Zostajemy rozstawieni w grupie B z silnymi województwami Wielkopolskim i Pomorskim oraz gospodarzem turnieju.

Pierwszy mecz przegrywamy z Wielkopolską, choć nie bez walki schodzimy z parkietu. Nasz zespół organizował atak na rażąco niskiej skuteczności i to zadecydowało o końcowym wyniku.

Wielkopolskie  69 : 46   Zachodniopomorskie

(18:11; 16:8; 18:17; 17:10)

link do statystyk meczu

Kolejne spotkanie rozegraliśmy nazajutrz – wczesnym porankiem (9:00) z gospodarzem turnieju. Wiedząc, że wieczorna walka z ubiegłorocznym finalistą rozgrywek Pomorzem, nie będzie należała do łatwych – i to spotkaniem z Warmią i Mazurami musieliśmy zapewnić sobie awans z grupy. Determinacja od początku spotkania przyniosła nam wysoką tym razem skuteczność i zarazem wysoką wygraną nad przeciwnikiem.

Warmińsko Mazurskie  44 : 101  Zachodniopomorskie

(15:24; 10:29; 10:26; 9:22)

20161103_2

Ostatni mecz w grupie (19:00) z drużyną poza zasięgiem. Kadra Pomorza po niespodziewanej porażce z Wielkopolską musiała wygrać to spotkanie, aby nie zagrać z drugą drużyną grupy A. Od początku silną obroną na całym boisku zostały nam wytrącone argumenty w ataku. Jak na „huśtawce” powróciła słaba skuteczność rzutowa.

Zachodniopomorskie  31 : 66  Pomorskie

(8:12; 6:13; 3:20; 14:21)

Do decydującego starcia – meczu którego stawką był awans do Turnieju Finałowego w przyszłym roku – doszło z zespołem drugiego miejsca grupy A Kadrą Lubuskiego. Od początku spotkania mecz nam się nie układał, choć dystans do rywala do przerwy wynosił 8 punktów. W drugiej połowie mozolnie odrabiamy straty, nasza obrona zacieśnia się, Gorzowianki coraz częściej mylą się. Na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty doprowadzamy do remisu. W czwartej kwarcie wychodzimy na pięciopunktowe prowadzenie, które tracimy w połowie kwarty. Końcówka jednak należy do nas, niesieni dopingiem rodziców zawodniczek jesteśmy autorami sensacji. Tak można określić awans „kopciuszka” na salonach żeńskiego basketu w Polsce.

Lubuskie  51 : 58  Zachodniopomorskie

(16:9; 16:15; 9:20; 10:14)

Wielkie gratulacje dla całego zespołu, ogromu pracy wykonanej przez trenerów i zawodniczek podczas zgrupowań i turniejów kontrolnych. Na sukces składa się również ciężka praca trenerów klubowych – im również należą się podziękowania. Podziękowania dla grupy Rodziców, która wspierała nas na wyjazdach. Po raz pierwszy od wielu lat nie graliśmy o siódme miejsce – a wywalczone czwarte dało nam upragniony awans.

Specjaliści w dziedzinie określają północna grupę jako silniejszą obecnie w Polsce, co pozwala z optymizmem przygotowywać się do zbliżającego Finału na przełomie lutego i marca 2017 w Bochni. Tak czy inaczej walki nie zabraknie.

Wszystkie zawodniczki kadry wykazały determinację i serce do tytanicznej walki o każdy centymetr parkietu w decydującym starciu.

20161103_1

Stoją od prawej, w pierwszym rzędzie: Eliza Tomaszewska (Grom Turowo), Amelia Walczak (Wilki Morskie Szczecin), Weronika Michałowska (Kusy Szczecin), Natalia Szadzińska (KSKK Koszalin), Angelika Antosiewicz (KSKK Koszalin), Weronika Socha (KSKK Koszalin), Natalia Gąsiorek (KSKK Koszalin), Narina Tiede (Grom Turowo)

w drugim rzędzie od prawej: Zbigniew Pietrzak (KSKK Koszalin), Laura Boniewska (Wilki Morskie Szczecin), Izabela Komorska (Grom Turowo), Aleksandra Kiner (KSKK Koszalin), Alicja Zelmanowska (Grom Turowo), Barbara Szymoniak (Wilki Morskie Szczecin), Hanna Tryzno (KSKK Koszalin), Marcin Gurtatowski (Grom Turowo).

Na koniec podsumowania jest nam niezmiernie miło potwierdzić, że swój znaczący wkład w sukces kadry miały również zawodniczki spod Szczecinka. Wszystkie podopieczne Marcina Gurtatowskiego punktowały w decydującym starciu i stały się ważnym ogniwem silnego zespołu naszego województwa, w drodze po upragniony awans.

Poniżej statystyki indywidualne poszczególnych z nich.

Komorska Izabela  średnio 7,3 pkt (56,5%) / 18.43 min (4 mecze) / 3.8 zbiórki

Tiede Narina  średnio 2,0 pkt (50%) / 10.22 min (3 mecze)

Tomaszewska Eliza  średnio 3,0 pkt (23,1%) / 11.10 min (3 mecze) / 1.7 przechwytu

Zelmanowska Alicja  średnio 3,3 pkt (25%) / 13.53 min (3 mecze) / 3 zbiórki

A już w najbliższą niedzielę pragniemy zaprosić wszystkich sympatyków GROMu na zmagania dwóch zespołów U14 i U16 w Międzywojewódzkiej Lidze Gimnazjalnej. Cztery spotkania zostaną rozegrane od 10:00 w Turowie, zapraszamy !