Ogólnopolski Turniej w Swarzędzu

By
Updated: 14 kwietnia, 2017

Wiosenny okres przedświąteczny młodziczki starsze GKS GROM Turowo spędziły na I Ogólnopolskim Turnieju Koszykówki Dziewcząt Rocznika 2003. W dniach 12-14 kwietnia 2017 rywalizowały w niezwykle silnie obsadzonym turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Swarzędz. Przez trzy dni walka toczyła się w dwóch grupach i doprowadziła do niezwykle zaciętego finału – rozstrzygniętego dogrywką, ale o tym na koniec relacji.

Podopieczne Marcina Gurtatowskiego w grupie zmagały się z czterema zespołami.

W pierwszym meczu – zaliczyliśmy falstart, dodatkowo w meczu tracimy dwie podstawowe zawodniczki i bez możliwości zmian (system pasarella) próbujemy utrzymać szybkie tempo rozgrywki.

GKS GROM Turowo  27 : 66  MUKS Poznań

(3:20; 8:13; 4:18; 12:15)

Dla GROMu:  Zelmanowska Alicja 5, Kowalik Joanna 4, Sławińska Martyna 4, Komorska Izabela 2, Tiede Narina 2, Sobolczyk Martyna 2, Tomaszewska Eliza 2, Nocek Julia 2, Bogdanowicz Kamila 2, Jurak Joanna 2, Sobolczyk Julia, Maciukiewicz Adrianna 0.

W drugim meczu – po krótkiej przerwie – odczuwając trudy meczu poprzedniego – osłabieni brakiem Nariny Tiede – „próbujemy” walczyć z Mistrzem Dolnośląskiego, jednym z faworytów do medalu U14 w tym roku. Silny nacisk na całym parkiecie – na pograniczu zony press – zmusza nas do wielu strat, które wrocławianki zamieniały na łatwe punkty.

MKS MOS ŚLĘZA Wrocław  105 : 20 GKS GROM Turowo

(26:2; 22:6; 28:6; 19:6)

Dla GROMu:  Nocek Julia 4, Komorska Izabela 4, Maciukiewicz Adrianna 4, Zelmanowska Alicja 2, Kowalik Joanna 2, Sławińska Martyna 2,  Sobolczyk Martyna 2, Tomaszewska Eliza,  Bogdanowicz Kamila, Jurak Joanna, Sobolczyk Julia 0.

Drugi dzień zmagań rozpoczynamy od spotkania z drugim zespołem gospodarza turnieju. Rozpoczynamy nerwowo – jednak z czasem młodszy o rok zespół Lidera Swarzędz traci więcej piłek – po zorganizowanej obronie GROMu. Grając szybki atak z obrony wygrywamy wszystkie cztery kwarty.

GKS GROM Turowo  58 : 25  UKS LIDER BASKET II Swarzędz

(9:5; 13:5; 14:11; 22:4)

Dla GROMu:  Zelmanowska Alicja 22, Kowalik Joanna 12, Komorska Izabela 6, Nocek Julia 6, Maciukiewicz Adrianna 4, Bogdanowicz Kamila 4, Sobolczyk Julia 2, Tomaszewska Eliza 2, Sobolczyk Martyna, Sławińska Martyna, Jurak Joanna 0.

W ostatnim starciu w grupie – toczyliśmy bój z UKS Trójka Żyrardów. Na każdej pozycji przeciwnik przeważał warunkami fizycznymi. Próbowaliśmy podjąć walkę pod tablicami – zbyt wiele punktów drugiej szansy budowało przewagę Żyrardowa. Grom w ataku nie miał wielu argumentów.

UKS TRÓJKA Żyrardów  61 : 18  GKS GROM Turowo

(19:5; 17:0; 17:10; 10:3)

Dla GROMu:  Zelmanowska Alicja 4, Sławińska Martyna 3,  Komorska Izabela 3, Maciukiewicz Adrianna 2, Kowalik Joanna 2, Sobolczyk Martyna 2, Tomaszewska Eliza 2, Sobolczyk Julia, Nocek Julia, Jurak Joanna, Bogdanowicz Kamila 0.

Ostatniego dnia turnieju o siódme miejsca zagraliśmy z La Basket Warszawa. Podobnie jak w pierwszym spotkaniu, tak i w ostatnim zaliczamy falstart – i pomimo walki w pozostałych kwartach – w tym wygranej trzeciej – uznajemy wyższość zespołu ze stolicy Polski.

LA BASKET Warszawa  62 : 33  GKS GROM Turowo

(27:8; 12:8; 5:11; 18:11)

Dla GROMu:  Zelmanowska Alicja 11, Komorska Izabela 8, Sławińska Martyna 4,  Tomaszewska Eliza 3, Kowalik Joanna 2, Sobolczyk Martyna 2,  Sobolczyk Julia 1, Bogdanowicz Kamila 1, Maciukiewicz Adrianna 1, Jurak Joanna, Nocek Julia 0.

W wielkim finale naprzeciw siebie stanął niepokonany zespół naszej grupy MOS Ślęza Wrocław i „objawienie” turnieju gospodarz – Lider Basket Swarzędz. Mecz przez trzy kwarty toczył się pod dyktando Wrocławia. W ostatniej odsłonie przewaga wynosiła już 20 punktów. W tym momencie ambitnie grające „Liderki” podejmują heroiczną gonitwę za rywalem. Ostatnie 5 minut meczu to prawdziwa koszykówka i jej piękno, jak również nieprzewidywalność w wykonaniu żeńskim. Trzema kolejnymi rzutami zza łuku oraz wjazdem na kosz – Liderka Lidera – Malina Piasecka – doprowadza do remisu w spotkaniu i dogrywki. W doliczonym czasie gry – niesione dopingiem licznej widowni – podopieczne Anny Talarczyk nie dają sobie wyrwać złotych medali i sensacja staje się faktem. Brawo za walkę do końca !!!

Zespół GROMu można pochwalić za fragmenty gry. Niestety w większości spotkań, pierwsze kwarty i brak w nich koncentracji przesądzał o wynikach końcowych. Musimy nad tym pracować. Tak czy inaczej rywalizacja z najlepszymi zespołami w Polsce, gdyż klika zespołów uczestniczących w turnieju z pewnością zobaczymy w finałach Mistrzostw Polski U14, to cenne doświadczenie. Ten i kolejny turniej, za tydzień w Bydgoszczy to „rozstanie” zespołu z systemem pasarella, który dla małych ośrodków – bez selekcji zawodniczek – jest dodatkowym utrudnieniem w rywalizacji z dużymi ośrodkami.

Na koniec podziękowania dla organizatorów Marcina Madanowskiego i Burmistrza Miasta Swarzędz Mariana Szkudlarka. To dzięki nim Turniej stał na wysokim poziomie nie tylko sportowym, również organizacyjnym.